Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – przykładowe pytania

rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Ostatnio pomagaliśmy Ci napisać list motywacyjny po angielsku – to pierwszy krok do zdobycia pracy marzeń. Telefon zadzwonił i przyszedł czas na kolejny krok? Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna po angielsku czyli job interview? Tylko spokojnie! To nie takie straszne jak może się na początku wdawać. Ważne, abyś się do niej dobrze przygotował. Pomożemy Ci dziś znaleźć odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie musi spędzać snu z powiek ani zniechęcać Cię do aplikowania na stanowiska w anglojęzycznych firmach. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie się do niej z dużym wyprzedzeniem samodzielnie bądź też pod czujnym okiem profesjonalnego lektora na kursie językowym business English. Jeśli jednak tym razem na przygotowanie się do niej masz mało czasu, nasze wskazówki poniżej na pewno okażą się cenne!

Przykładowe odpowiedzi potraktuj jako inspirację – im więcej dodasz do nich podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, tym lepiej. Chodzi przecież o to, abyś wyróżniał się z tłumu, prawda?

Przykładowe pytania

Opowiedz nam o sobie – Tell us about yourself

Jeśli usłyszysz to na początku rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, potraktuj to pytanie jako swojego rodzaju rozgrzewkę, czas na przełamanie lodów. To, czego jednak nie powinieneś robić to zacząć opowiadać o swoich zainteresowaniach, życiu prywatnym czy cechach charakteru mało istotnych w kontekście stanowiska, o które się starasz. Skoncentruj się na pracy, doświadczeniu w swojej dziedzinie i wszystkim, co może zaprezentować Cię jako najlepszego kandydata spośród wszystkich aplikantów.

‘My name’s XYZ and I live here in XYZ. I graduated from the University of XYZ, with a MA/BA  in XYZ. I’m a(n) XYZ specialist and I have been working in the field for over 10 years now. As you can see in my resume I have worked for a few big companies. It let me develop my skills in the area of … and … I’m interested in further development I do hope I will have a chance to prove it working for you.’

Dlaczego chciałabyś pracować w naszej firmie? – Why would you like to work for our company?

Do zmiany pracy może motywować Cię wiele czynników – ambicje, chęć rozwoju, pieniądze czy też po prostu lokalizacja firmy. Niezależnie od tego które z wymienionych elementów Tobą powodują, Twój przyszły pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku wcale nie musi być nimi zainteresowany 😉 Pamiętaj, że zatrudnienie Ciebie musisz przedstawić mu jako opcję korzystną przede wszystkim dla niego lub firmy, którą reprezentuje. Skup się więc na tym co Ty mógłbyś wnieść do firmy (wiedza, umiejętności, doświadczenie) w zamian za, co oczywiste, wynagrodzenie oraz możliwości rozwoju.

‘I’ve always wanted to work for a company like yours.  I know that ABC is one of the biggest players on the market. I feel I would be an asset to your team. I believe that this is the right place for me do make use of my expertise and develop further since I constantly look for growth opportunities.

Co motywuje Cię do pracy? – What motivates you to work?

Perspektywiczny pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku szuka odpowiedniego zestawu cech – chciałby dowiedzieć się czy pasujesz do zespołu, czy na dłużą metę sprawdzisz się jako członek jego drużyny i czy można na Tobie polegać. Odpowiedź ‘Wypłata’ zostaw więc na inne sytuacje, kiedy brak zrozumienia Twojego poczucia humoru nie będzie tak bolesny w skutkach.

‘Tasks! I am definitely a task-oriented person! Having a task at hand motivates me the most and I do all it takes to get it done in the best way possible. I do not mind tight deadlines as long as the goals are clear. I actually think that working in a team towards a common goal gives people like me a lot of satisfaction.’

Could you describe your biggest weakness? – Czy mógłbyś opisać swój słaby punkt?

To pułapka! ? Nie daj się w nią złapać. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie jest w żadnym wypadku dobrym miejscem na mówienie o swoich słabościach jak o wadach czy porażkach – każdy je ma i nikt nie spodziewa się, że na spotkaniu rekrutacyjnym pojawi się nagle chodzący ideał pracownika. Ważne jest jednak JAK sformułujesz swoją odpowiedź. Odnieś się do umiejętności, nad którymi pracujesz i skoncentruj się na tym, co obecnie robisz aby je stale poprawiać.

‘It has been brought to my attention that I tend to pay to much attention to detail. It must be because I always try to do my best. It’s simply very important to deliver. However, at times when things need to be done fast, I keep reminding myself of the time pressure and I believe I’ve made a lot of progress!’

Co uważasz za swoje największe osiągnięcie? – What do you thin is your greatest achievement?

W zależności od stanowiska, na które aplikujesz wyznaczniki sukcesu będą czasem kompletnie różne. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, podczas której próbujesz zdobyć posadę managera sprzedaży, możesz swobodnie posłużyć się konkretami, czyli liczbami. Nieoceniona będzie tu pomoc lektora na idywidualnym kursie językowym – pomoże Ci on wybrać odpowiednie wyrażenia i słownictwo pozwalające na opisanie konkretnych osiągnięć specyficznych dla Twojego zawodu. Jeśli Twoja dziedzina nie jest tak łatwo mierzalna skoncentruj się na tym, jakie przeciwności musiałeś pokonać, aby znaleźć się w obecnym miejscu.

‘I think having the courage to come to a completely new country, finding a satisfying job and being able to support my family can be considered quite an achievement. I am proud of myself when I look at what I’ve already accomplished and I’m really looking forward further development!’

How much would you like to earn? – Ile chciałbyś zarabiać?

Cóż, trudne pytanie. Pamiętaj jednak, że rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wymaga zrobienia odpowiedniego researchu w celu sprawdzenia, jakie możliwości oferuje obecnie rynek. Zarówno niedoszacowanie jak i przeszacowanie możliwych zarobków może pozbawić Cię szansy na ciekawą i satysfakcjonującą pracę. Zrób wszystko, aby dowiedzieć się, ile możesz oczekiwać. Nie odwracaj pytania w stronę perspektywicznego pracodawcy. Dlaczego? Po pierwsze odbierze to jako brak decyzyjności z Twojej strony, a po drugie i tak uniknie jasnej odpowiedzi – ma w tym spore doświadczenie! ?

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – inne pytania, które mogą paść:

What do you expect? (Czego się spodziewasz?)
What are you good at? (W czym jesteś dobry?)

Przydatne zwroty i słowa podczas rozmowy:

to graduate from… in… (ukończyć… w…)
to graduate as… (uzyskać tytuł…)
in the range of (w przedziale)
strenghts (mocne strony)
weaknesses (słabe strony)
to be competent for… (być wystarczającym dla…)

Przykładowe pytania, jakie możesz zadać podczas rozmowy:

What are the working hours? (Jakie są godziny pracy?)
Does the job involve working on Saturdays? (Czy będę musiał/a pracować w soboty?)

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *