Jak napisać list motywacyjny po angielsku?

list motywacyjny po angielsku
list motywacyjny po angielsku

Wykończony nieprzyjazną atmosferą w pracy lub zdemotywowany niskimi zarobkami od jakiegoś czasu szukasz nowego, interesującego zajęcia? I bardzo dobrze! Nie ma nic gorszego niż poczucie wypalenia towarzyszące zwykle nudnej, nieciekawej i pozbawionej wyzwań pracy. Zrobiłeś już pierwszy krok, a może nawet kilka. Twoje konto w portalach dla osób poszukujących pracy odwiedzają rekruterzy, wysyłasz swoje CV w odpowiedzi na ciekawe oferty. Nagle Twoją uwagę przykuwa wyjątkowo interesujące ogłoszenie idealnie wpisujące się w Twoje wykształcenie I kwalifikacje. Ale okazuje się, że trzeba oprócz resume przesłać… list motywacyjny! Na domiar złego zarówno CV jak i list motywacyjny, czyli cover letter musisz dostarczyć perspektywicznemu pracodawcy w języku angielskim. Spokojnie, to nie takie straszne! Dziś podpowiemy Ci jak napisać list motywacyjny po angielsku.

List motywacyjny po angielsku – od czego zacząć?

Jak napisać list motywacyjny po angielsku? Zwykle jest on dodatkiem uzupełniającym informacje, które zawarłeś w swoim CV. Pełni oczywiście funkcję informacyjną, ale na Twoją korzyść zadziała także zwrócenie uwagi przyszłego (miejmy nadzieję – trzymamy kciuki!) pracodawcy. Pamiętaj, że żaden rekruter nie ma nieskończonej ilości czasu na czytanie każdej aplikacji niezwykle wnikliwie. W jego pracy, jak w każdej innej, liczy się skuteczność. Co za tym idzie, powinieneś skonstruować swoją aplikację – zarówno CV jak i list motywacyjny po angielsku – w taki sposób, aby wyróżnił Cię spośród dużej grupy kandydatów i sporej sterty dokumentów. Na rozmowę kwalifikacyjną zaproszonych zostanie jedynie garstka osób – warto przygotować aplikację tak, abyś znalazł się wśród nich.

O czym pisać?

Esencja listu motywacyjnego po angielsku zawiera się w odpowiedzi na dwa kluczowe pytania:

– dlaczego chcesz dostać tą pracę?

– dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie Ciebie?

Postaraj się być jak najbardziej rzeczowy – operuj faktami, konkretnymi danymi. Pisząc list motywacyjny po angielsku pamiętaj o ograniczonym czasie rekrutera, który może poświecić Twojej kandydaturze. Pisz wyczerpująco, ale zwięźle i rzeczowo.

Najważniejsze cechy listu motywacyjnego po angielsku

Pamiętaj, abyś szczegółowo zapoznał się z ogłoszeniem o pracę i na nim oparł odpowiedź, dlaczego to właśnie Tobie pracodawca powinien zaproponować stanowisko, o które się starasz. Nie ma nic gorszego niż kolejny list motywacyjny po angielsku skopiowany z Internetu różniący się od tysiąca poprzednich jedynie nazwiskiem autora!

Ton listu i wrażenie, jakie zrobi na odbiorcy często zaważy o tym, czy czytająca go osoba dotrze do końca z zainteresowaniem czy też zrezygnuje z czytania reszty w połowie. To, co powinien zauważyć rekruter to przede wszystkim pozytywne podejście, entuzjazm i zaangażowanie.

Less is more! Twoje doświadczenie i opis cech osobowości czyniących Cię idealnym kandydatem na to stanowisko mogłyby pomieścić się jedynie na kartkach opasłego tomu? Cóż, mamy dla Ciebie złą informację – maksymalna przestrzeń, którą masz do wykorzystania to jedna strona A4. Na nic nie zda się zmiana czcionki na bardzo małą tak, aby zmieścić na kartce więcej informacji. Skup się na najważniejszych rzeczach i wykreślaj dotąd, aż Twój list motywacyjny po angielsku będzie spełniał standardy dotyczące długości.

Last but not least – pamiętaj jak istotne przy budowaniu wizerunku są poprawność językowa i forma, w której zwracasz się do przyszłego pracodawcy. Nic tak nie zniechęca rekrutera jak błędy czy zbyt nieformalne zwroty. Nie jesteś pewien czy Twój list jest w 100% poprawny? Skorzystaj z pomocy doświadczonego lektora języka angielskiego. Poświęcenie godziny na językowe dopracowanie Twojej aplikacji – zarówno CV jak i listu motywacyjnego po angielsku – zaprocentuje w przyszłości. Nie znasz nikogo, kto mógłby Ci w tym pomóc? Nic prostszego – zwróć się do szkoły językowej online, w której podczas pojedynczych zajęć indywidualnych zajęć pomoże Ci w tym specjalista.

Jak napisać list motywacyjny po angielsku? Użyj tych zwrotów

W pierwszej części swojego listu motywacyjnego, czyli wstępie, możesz skorzystać z poniższych wyrażeń:

Dear Mr/Ms/Sirs – Szanowny Panie/Pani/Państwo

To whom it may concern, – Szanowni Państwo

I am writing to … – Piszę w celu…

I would like to apply for … – Chciałbym aplikować na…

I am referring to your advertisement … –  Piszę w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie…

 

W części głównej, w której opisujesz swoje kwalifikacje oraz ich związek z wymaganiami opisanymi w ogłoszeniu pomogą Ci następujące wyrażenia:

I am… – Jestem…

I am interested the position of… as… –  Interesuje mnie stanowisko …, ponieważ…

I used to work at… – Pracowałem w…

I have been working as… – Pracuję jako…

My former duties included … – Moje poprzednie obowiązki obejmowały…

My key assets are … – Moimi najważniejszymi zaletami są …

I have experience in … – Mam doświadczenie w …

My skills include … – Wśród moich umiejętności są …

I like to think of myself as a … –  Uważam siebie za …

I (strongly) believe that … – (Mocno) wierzę w to, iż …

 

W stworzeniu doskonałego zakończenia listu motywacyjnego po angielsku pomogą Ci:

Enclosed you will find… – W załączniku znajduje się …

Joining your team for you would be a privilege. –  Dołączenie do Państwa zespołu byłoby zaszczytem.

Do not hesitate to contact me if you have any questions. – W razie pytań, proszę o kontakt ze mną.

I can be reached at… – Jestem dostępny pod numerem telefonu…

My references can be requested from… –  Referencje są dostępne od…

I look forward to hearing from you. – Z niecierpliwością oczekuję Państwa odpowiedzi.

Thank you for your time. – Dziękuję za Państwa czas.

Yours sincerely – Z poważaniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *