Jak nauczyć się angielskiego, by mówić i rozumieć?

Jak nauczyć się angielskiego, a nie tylko się go uczyć? To pytanie powinny zadać sobie wszystkie osoby, które pomimo czasu spędzonego nad podręcznikami i repetytoriami wciąż mają opory, by rozmawiać swobodnie po angielsku. Może czas zmienić metodę i sposób myślenia o nauce języka, a zaczynając od podstaw, nie popełniać podstawowych błędów?

Od czego zacząć naukę języka?

Najważniejsze to chcieć i mieć motywację, by nauczyć się języka albo przejść na wyższy poziom zaawansowania. Wyjazd za granicę, lepsza praca, dostęp do szerszej gamy filmów i książek, możliwość czerpania informacji z większej liczby źródeł? Wraz ze znajomością języka angielskiego świat staje się łatwiej dostępny. Znajdź swój własny powód do nauki – niech nie będzie to sztuka dla sztuki! Kiedy już uświadomisz sobie, jakie korzyści otrzymasz w zamian (pamiętaj, że powinny to być konkrety, nie abstrakcyjne pojęcia typu „będę lepszy”), czas na poszukiwanie narzędzi, które pomogą Ci je osiągnąć.

W czasach internetu jest ich mnóstwo: istnieją specjalistyczne platformy do nauki języka, blogi, aplikacje. Zagraniczne fora internetowe, a także polskie fora dla osób uczących się angielskiego, filmy, ebooki, piosenki – szukaj sposobu do nauki wszędzie, gdzie to możliwe. Dobrze jest też znaleźć grupę osób na podobnym poziomie zaawansowania, by móc prowadzić rozmowy, jak również mieć możliwość monitorowania własnych postępów. Sposobem na to, jak nauczyć się angielskiego, mogą być m.in. kursy online, podczas których pracuje się w grupie bez wychodzenia z domu. Są szczególnie dobrym pomysłem dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie wybór tradycyjnych szkół, podobnie jak ich oferta, bywa ograniczony.

Praktyczne wskazówki, jak uczyć się angielskiego

Czy dziecko ucząc się języka ojczystego, korzysta z książek? Nie. Chłonie go naturalnie, słuchając rodziców, rodzeństwa, kolegów z podwórka, słuchając radia i oglądając bajki. Zanurz się więc w języku tak głęboko, jak tylko możesz. Zmień ustawienia w swoim telefonie i komputerze na anglojęzyczne, wsłuchuj się w słowa anglojęzycznych piosenek, z którymi masz styczność niemal codziennie. Czytaj i słuchaj, żeby przyswajać jak najwięcej gotowych zwrotów – na co dzień przecież nie zastanawiasz się, jak zbudować zdanie w czasie przeszłym, ale mówisz wyuczonymi przez lata konstrukcjami.

Lingwista Stephen Krashen stworzył teorię inputu, czyli wejścia, według której podczas nauki języka najważniejsze jest właśnie „wejście” w język obcy przez słuchanie i czytanie, a następnie ćwiczenie przez output – mówienie i pisanie[1]. Według Krashena, czytanie i słuchanie wypowiedzi nieco trudniejszych niż nasz poziom znajomości języka, pozwala na intuicyjne rozumienie i wnioskowanie. Jak nauczyć się angielskiego, stosując się do tej teorii?

Słuchanie angielskiego

Język angielski otacza nas wszędzie. W radiu słychać piosenki anglojęzycznych wykonawców, w telewizji często emitowane są amerykańskie filmy. Cennym narzędziem jest też kanał YouTube, na którym zetkniesz się z żywym, codziennym językiem mieszkańców krajów anglosaskich. Akcent brytyjski, australijski, kanadyjski – możesz osłuchać się z każdym. Na początku warto sięgać po wersje filmików czy podcastów z napisami – łatwiej w ten sposób zrozumieć pojedyncze słowa. Powtarzaj za lektorami całe zwroty, najlepiej wiele razy, by brzmiały naturalnie, i zapamiętuj ich konstrukcję.

Czytanie po angielsku

Anglojęzyczne strony z informacjami to nie tylko sposób na naukę, ale także dostęp do informacji z wielu regionów świata, które w serwisach lokalnych bywają pomijane. Czytanie po angielsku książek ulubionego autora sprawi, że wciągniesz się w fabułę bez poczucia, że właśnie nadszedł czas na naukę. Czytaj na głos, by łączyć tę czynność z umiejętnością mówienia, a przy okazji zapisuj niezrozumiałe słowa. Nie omijaj ich, staraj się poznać ich znaczenie w kontekście całego zdania czy akapitu, ale jeśli będzie to niemożliwe – znajdź je w słowniku. Otaczaj się fiszkami. Na lodówce, lustrze w łazience czy na ekranie laptopa naklejaj karteczki ze słowami, których chcesz się nauczyć.

Pisanie po angielsku

Podczas czytania rób krótkie notatki albo dołącz do forum anglojęzycznego związanego z Twoim hobby. Dowiesz się nowych rzeczy w obrębie interesujących Cię tematów, a pisanie po angielsku stanie się nie tyle koniecznością, co przyjemnością. Podzielisz się swoimi spostrzeżeniami z ludźmi z całego świata: w jakich butach biega się najlepiej albo który hotel w Rzymie jest najbardziej polecany na krótki pobyt.

Mówienie po angielsku

Mówienie i ćwiczenie płynności w języku angielskim to bardzo ważne aspekty. Wiele osób doskonale zna gramatykę, ale nie potrafi mówić lub czuje blokadę, strach przed błędami. Pomyśl: ilu spotkałeś obcokrajowców, którzy robili ciągłe błędy, mówiąc po polsku? Czy mimo to czułeś podziw, że starają się i uczą naszego trudnego języka? Większość osób ma właśnie takie pozytywne odczucia. Żeby więc przełamać swoistą barierę przed mówieniem po angielsku, dobrze jest znaleźć grupę ludzi na podobnym poziomie zaawansowania i wspólnie ćwiczyć umiejętności praktyczne. Pomocne będą kursy online, w których grupy dobierane są na podstawie testów albo indywidualne konwersacje z lektorami i native speakerami.

Pamiętaj jednak o tym, że niezbędne są podstawy. Jak nauczyć się angielskiego, jeśli brakuje znajomości słów i budowania choćby najprostszych konstrukcji? Zanurzenie się w języku niewiele pomoże. Żeby móc wyróżnić poszczególne wyrazy oraz poznawać nowe słowa wraz z ich kontekstem, konieczna jest znajomość języka angielskiego na poziomie choćby minimalnym.

Kursy angielskiego online – dla kogo?

Wspomniany w powyższym akapicie Stephen Krashen, a raczej jego teoria, zyskał wielu mniej lub bardziej stanowczych przeciwników. Niektórzy twierdzili, że samo rozumienie języka nie wystarczy do porozumiewania się nim. Inni kładli nacisk na fakt, że nie znając pewnych konstrukcji i zasad, nie można samodzielnie „wyłowić” ich z zasłyszanej czy przeczytanej wypowiedzi, gdyż bywają one zbyt złożone i abstrakcyjne. A przecież, jeśli ich nie zauważymy i nie zrozumiemy, nie nauczymy się nimi posługiwać. Wielu naukowców rozdziela więc naukę języka na świadomą i nieświadomą. Słuchając muzyki czy czytając, wiele słów można poznać nieświadomie, ale do świadomej nauki potrzebny będzie ktoś, kto nas przez nią poprowadzi.

Jak nauczyć się angielskiego bez kogoś, kto poprawi błędną wypowiedź, wyjaśni błąd i pozwoli go uniknąć? Kursy online, które stawiają na sprawną komunikację i wysławianie się, pomagają dostrzegać własne błędy, a przede wszystkim – zrozumieć je. Takie kursy na odległość przeznaczone są dla wszystkich, wyszczególnić jednak można:

 

Angielski dla dzieci

Dla współczesnych dzieci świat wirtualny to część świata realnego, nie do oddzielenia. Nauka w atrakcyjnej dla nich formie multimedialnej, z ciekawymi materiałami, wśród nowych kolegów i koleżanek, to połączenie zabawy z interakcją. Lektor monitorujący poziom dziecka może zasugerować zmianę grupy, by uczeń nie nudził się wśród zbyt łatwych zagadnień, lub przeciwnie – nie frustrował zbyt trudnymi zadaniami.

Oferta angielskiego dla dzieci

 

Business English

Brak odpowiednich zasobów w słownictwie specjalistycznym może przeszkodzić w codziennej pracy nawet osobom bardzo dobrze znającym język. Jak nauczyć się angielskiego biznesowego, kiedy nadmiar obowiązków utrudnia organizowanie czasu? Nauka online, bez wychodzenia z domu, czy w czasie podróży służbowej, może okazać się najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Oferta Business English

 

Angielski dla początkujących

Dla osób, które nie miały kontaktu z językiem, ważne jest to, by już od początku nauki przejmowały dobre wzorce, właściwą wymowę oraz nie zniechęcały się niepowodzeniami. Kursy prowadzone przez doświadczonych lektorów pomogą w opanowaniu podstaw. Jeśli nie masz pewności, na jakim poziomie jesteś, najlepiej zacząć naukę od testu poziomującego z angielskiego.

Sprawdź swój angielski na bezpłatnym teście

 

Kurs online indywidualny czy grupowy?

Podobnie jak kurs tradycyjny, również kurs online może być prowadzony grupowo i indywidualnie. Dla osób, które chcą nawiązywać kontakt z innymi uczestnikami, prowadzić dyskusje i móc porównywać swoje postępy, kurs grupowy będzie znakomitym wyjściem. Niewielkie grupy zapewniają komfort i kameralną atmosferę, a jednocześnie możliwość prowadzenia konwersacji.

Oferta kursów grupowych

 

Kurs indywidualny to z kolei rozwiązanie dla osób żyjących w ciągłym biegu, którym grafik codziennych zajęć nie pozwala na regularność i dostosowywanie się do zajęć grupowych. Kursanci sami ustalają rozkład zajęć, a w razie niespodziewanych wypadków, mogą je przesunąć na dogodny dla nich termin.

Oferta kursów indywidualnych

 

Kurs online czy samodzielna nauka?

Zarówno kurs online, jak i samodzielna praca, mogą być skuteczną nauką języka angielskiego. Ich wspólną zaletą jest oszczędność czasu, nauka w domu i elastyczność. Czym się od siebie różnią?

Kurs online Samodzielna nauka
Lektor prowadzący Brak osoby prostującej ewentualne błędy
Nauka w grupie Brak możliwości konwersacji
Obiektywna ocena postępów Subiektywna ocena postępów
Ciekawe, zróżnicowane materiały Samodzielne szukanie materiałów
Grafik lekcji Samodyscyplina

 

Zalety nauki angielskiego online

Jak nauczyć się angielskiego bez wychodzenia z domu – już wiadomo. Należy pamiętać, że kursy online to nie tylko oszczędność czasu na dojazd, ale także pieniędzy na niego przeznaczanych. Oszczędzony czas może również realnie przełożyć się na dodatkowy dochód – w końcu nie bez powodu mawia się, że „czas to pieniądz”. Ucząc się samodzielnie, często napotyka się trudności w zebraniu grupy konwersacyjnej lub ze znalezieniem native speakera do rozmów, a problem ten rozwiązują kursy online, zarówno zbiorowe, jak i indywidualne. Dzięki temu, że odbywają się one w wirtualnych salach, są tańsze niż tradycyjne. Samo prowadzenie zajęć online oraz materiały do nauki – inne niż znane ze szkoły kartki z kserowanymi ćwiczeniami – są bardziej atrakcyjne, dzięki czemu nauka angielskiego staje się przyjemna, i co najważniejsze, skuteczna.

[1] http://woofla.pl/tag/hipoteza-krashena/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *