Audiobook świetne uzupełnienia kurs angielskiego!

Czego słuchać, żeby łatwiej uczyć się języka angielskiego?

Audiobooki i kurs angielskiego
Audiobooki i kurs angielskiego

Założę się, że słyszałeś to już wiele razy od swojego lektora prowadzącego Twój kurs angielskiego – jeśli chcesz swobodnie porozumiewać się w języku angielskim – jak i w każdym innym języku – podstawą jest rozumienie ze słuchu. W podobny sposób – głównie na początku słuchając – każdy z nas nauczył się języka ojczystego i tak na słuchanie właśnie powinniśmy zwrócić uwagę jeśli chcemy opanować nowy język obcy.

Z jakiegoś powodu w dalszym ciągu w wielu szkołach językowych przykłada się większą wagę do gramatyki lub czytania tekstów, a rola ćwiczenia umiejętności rozumienia ze słuchu jest nadal niedoceniana – warto zwrócić uwagę na to przy wyborze szkoły językowej. Dobry kurs językowy obejmuje także pracę nad rozwijaniem umiejętności słuchania – każdy, kto zetknął się już z prawdziwym, mówionym językiem poza zajęciami na kursie językowym doceniła takie podejście i wie, że przynosi ono świetne efekty. Im więcej czasu poświęcimy na słuchanie (w odpowiedni sposób), tym łatwiej zrozumiemy otaczający nas anglojęzyczny świat i – co najważniejsze – łatwiej i lepiej sformułujemy także swoje poglądy w czasie rozmowy. Ważne jest, abyśmy jednak wiedzieli po co słuchamy. Chcemy poprawić stopień rozumienia ze słuchu, lepiej rozumieć szczegóły prowadzonych rozmów? Czy może chcemy pracować nad intonacją i wymową? Sam kurs angielskiego to nie wszystko! Doświadczony lektor języka angielskiego z pewnością doradzi nam z jakich audiobooków, podcastów czy innych materiałów korzystać, aby samodzielnie wspierać swój rozwój językowy i osiągać świetne rezultaty.  Warto także pamiętać o odpowiednim poziomie zaawansowania wybieranego materiału – tu także przydatny okaże się specjalista, czyli Twój lektor angielskiego. Do czego i  w jakiej sytuacji przydaje się każda z tych form?

Nauka ze słuchu – Audiobooki, podcasty i nie tylko

Audiobooki i kurs angielskiego
Audiobooki uzupełniają kurs angielskiego

AUDIOBOOKI – wiele osób uważa, że to substytut czytania dla leniwych. Może i tak jest, ale w przypadku nauki angielskiego audiobooki są wręcz nieocenioną pomocą! Dlaczego? Przede wszystkim słuchając ich uczymy się prawidłowej wymowy i akcentu bez specjalnego wysiłku. Przyznajcie – słuchanie ciekawej historii i przy okazji poprawianie swojej własnej wymowy brzmi zachęcająco 🙂 Możesz wybrać interesujący Cię temat, ulubionego autora czy serię, akcent brytyjski lub amerykański. Sam kurs angielskiego nie zawsze dostarcza Ci wystarczająco dużo bodźców. Motywacja rośnie, kiedy używasz języka jako narzędzia do poszerzania horyzontów i eksplorowania swoich pasji. Dodatkowo są spore szanse na to, że słuchając napotkasz kilka ciekawych wyrażeń, które umieszczone w kontekście łatwiej zapadną Ci w pamięć. Zaręczam – nie będzie to tylko bierna wiedza – przyjdą Ci one automatycznie do głowy w czasie konwersacji wcześniej niż myślisz!

PODCASTY – są one wciąż mało znaną formą nagrań przydatnych podczas nauki języka angielskiego. Ich dużym plusem jest ogromna dostępność – wiele serwisów online (np. BBC) ma specjalne sekcje z podcastami dla osób uczących się języka angielskiego lub innych języków obcych. Często są to historie w odcinkach – chęć dowiedzenia się, co zdarzy się dalej motywuje do dalszego słuchania. Poznajesz nie tylko ciekawą fabułę, ale także gotowe zwroty i wyrażenia używane na co dzień przez mieszkańców anglojęzycznych krajów. Zdecydowanie łatwiej uczyć się języka funkcjonalnego (niezbędnego w konkretnej codziennej sytuacji, np. zakupy, lotnisko, praca) z pomocą podcastów a nie z samej książki!

NAGRANIA Z PODRĘCZNIKA – tak, nikt nie powiedział, że można używać ich wyłącznie na zajęciach J Ten akurat sposób słuchania sprawdzi się w przypadku osób mających problemy ze zrozumieniem szczegółów prowadzonych rozmów. Do ćwiczenia rozumienia ze słuchu warto wybierać dużo krótsze niż audiobooki i podcasty nagrania. Doskonale sprawdzą się nagrania dołączone do Twojego podręcznika (pewnie nawet nie wiedziałeś, że do książki dołączona jest płyta ;)) Koncentruj się na każdym szczególe, próbuj zrozumieć (i najlepiej zapisać) każde słowo z fragmentu, który sprawia Ci trudności. Po kilkukrotnym przesłuchaniu fragment, który wybrałeś, okaże się banalnie prosty!

MATERIAŁY ONLINE – dobre szkoły językowe proponują swoim kursantom wiele innych narzędzi poza zajęciami z lektorem. Jednym z nich mogą być materiały online z kursu angielskiego (w tym także filmy i nagrania) rozwijające umiejętność rozumienia ze słuchu. W EduEduOnline kursanci po każdych zajęciach pracują z dodatkowymi materiałami wybranymi dla nich przez lektora –  ten sposób łatwiej i szybciej robią postępy!

NAGRANIA ZAJĘĆ – jeśli uczysz się online w profesjonalnej szkole, każde Twoje zajęcia są nagrywane, a dostęp do nagrań masz w każdej chwili. Warto to wykorzystać i od czasu do czasu obejrzeć nagrania, aby sprawdzić gdzie robimy jeszcze błędy i co moglibyśmy poprawić w naszej wymowie. Podczas zajęć sam siebie nie słyszysz – koncentrujesz się na tym, żeby poprawnie sformułować swoje opinie czy odpowiedzieć na pytania lektora. Dodatkowo oglądając zajęcia zwracasz większą uwagę na wymowę i akcent lektora – masz po prostu więcej czasu, możesz przewinąć i przesłuchać dany fragment dowolną liczbę razy.

ULUBIONE PIOSENKI – tak, to doskonały pomysł na ćwiczenie słuchania! Wybierz coś, co lubisz i postaraj się zapisać słowa piosenki. Zwykle tego nie robisz, prawda? Słuchasz ulubionych kawałków dla przyjemności nie zwracając uwagi na to, o czym są. Tu też zadziała dodatkowa motywacja – kto nie chciałby wiedzieć, o czym śpiewa ich ulubiony wykonawca? Rytm, powtarzający się refren i melodia ułatwiają zrozumienie. Po kilku próbach zobaczysz, że to wcale nie takie trudne jak Ci się na początku wydawało!

Umów się na próbną lekcję http://edueduonline.pl/bezplatna-lekcja-probna

Sprawdź, co już umiesz http://edueduonline.pl/test/fill

Zobacz, jakie kursy prowadzi EduEdu http://edueduonline.pl/kursy

Polub EduEdu!
Polub EduEdu!