Jak zdać maturę z języka angielskiego 2019 (i nie zwariować)?

Egzamin maturalny 2019 nie będzie taki straszny!

Życie maturzysty nie jest usłane różami 😉 Nocne koszmary o spóźnieniu na egzamin maturalny czy kompletnie niewykonalnych zadaniach maturalnych to przecież jego codzienność! Rodzice i nauczyciele na każdym kroku powtarzający mu, że od wyniku egzaminu maturalnego zależy cała jego przyszłość, a słaby wynik oznacza bezrobocie i totalną porażkę. Każdy z nas kiedyś to przechodził, albo przechodzić będzie. Dobrą informacją jest jednak to, że egzamin maturalny z angielskiego (czy innego języka obcego) da się zdać! Zapewne skoro tu się znalazłeś, zastanawiasz się jak zdać egzamin maturalny 2019 i jednocześnie nie zwariować.

To, co przeczytasz poniżej to zbiór pomocnych wskazówek jak poradzić sobie z egzaminem maturalnym. Dlaczego warto się z nimi zapoznać? Dlatego, że są bardzo praktyczne, opracowane przez naszych lektorów na podstawie najczęstszych problemów, z którymi borykają się maturzyści na kursach grupowych czy indywidualnych. Nie, nie jesteś wyjątkiem i nie tylko Tobie matura spędza sen z powiek. 😉 Zdecydowanie da się przygotować do matury nie tylko, jeśli chodzi o wiedzę i znajomość języka, ale też odpowiednie nastawienie i zastosowanie kilku prostych tricków.

Nastawienie i złoty środek

Ani stres ani lekceważące podejście nie pomogą Ci zdać egzaminu maturalnego. Słuchanie rad ‘Nie martw się – jakoś to będzie’ niekoniecznie przyniesie pożądane rezultaty. Nic dobrego nie wyniknie też z samego stresowania się i bezproduktywnego ‘nakręcania’. Pamiętaj, że matura to nie koniec świata! Realnie oceń czas, który Ci pozostał do egzaminu maturalnego i zaplanuj przygotowania.

Egzamin maturalny 2019 to schematy

Zdarza się dość często, że bardzo dobra językowo osoba nie zdaje egzaminu maturalnego tak, jak jej mniej zaawansowany językowo (ale lepiej przygotowany językowo) kolega. Dlaczego się tak dzieje? W przygotowaniu do jakiegokolwiek egzaminu bardzo ważna jest znajomość jego formuły. W egzaminie maturalnym 2019 masz 4 elementy rozumienie ze słuchu, umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość gramatyki oraz umiejętność tworzenia wypowiedzi. Bardzo ważne jest ‘techniczne’ przygotowanie się do nich poprzez pracę z arkuszami egzaminacyjnymi. Musisz wiedzieć, czego możesz się na maturze 2019 spodziewać – to także pomoże Ci poczuć się pewniej i opanować stres. Dodatkowo, nie oszukujmy się, kreatywność twórców egzaminów maturalnych nie jest nieograniczona – powtarzają się podobne pytania czy zadania, więc warto to wykorzystać.

‘Przełącz’ głowę na angielski

W rozumieniu ze słuchu, czyli jednej z części egzaminu maturalnego, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli to właśnie ono sprawia Ci dużo problemów, postaraj się skupić właśnie na nim przed maturą. Jak? Słuchaj przykładowych tekstów śledząc je początkowo w tekście. Trochę tak, jak w przypadku oglądania filmu z napisami w tym samym języku. To pomoże Twojej głowie połączyć wyrażenie, które znasz z jego dźwiękiem.

Zanim zaczniesz słuchać zadania podczas egzaminu maturalnego, upewnij się, że rzeczywiście zrozumiałeś polecenie. Bardzo często tu właśnie leży problem – tą częścią egzaminu także rządzą schematy, które zauważysz wykonując kilka zadań.

Podczas tej części egzaminu maturalnego rób notatki. Bardzo często wyłapane w ten sposób pojedyncze słowa czy wyrażenia pomagają zdobyć dużo więcej punktów na maturze!

Czytanie ze (specjalnym) zrozumieniem

Tu, bardziej niż w innych częściach, ważne są arkusze i przygotowanie się na często pojawiające się na egzaminie maturalnym typy zadań. Ich liczba jest ograniczona, więc nie daj się zaskoczyć.

Zanim zaczniesz czytać, upewnij się, że wiesz, czego szukasz w tekście. Zaznaczaj wszystkie fragmenty, które wydają Ci się istotne. W ten sposób zaoszczędzisz trochę czasu.

Nie panikuj, jeśli nie znasz jakiegoś wyrażenia w tekście! Staraj się używać kontekstu, aby zrozumieć całość.

Zanim zaczniesz pisać

To prawda, rozprawka daje maturzyście duże pole do kreatywności. To jednocześnie plus i minus – możesz pisać swobodnie, ale nie masz zbyt wiele wskazówek, jak to zrobić. Zacznij od punktów (nawet ujętych hasłowo), które później rozwiniesz. W ten sposób unikniesz sytuacji, kiedy utkniesz w połowie patrząc nerwowo na zegarek. Poza tym – pisz! Nie martw się, że to, co napiszesz nie będzie odkrywcze czy super kreatywne. Uwierz nam, że egzaminatorzy na maturze nie szukają wśród Waszych prac kandydatów do literackiego Nobla, a po prostu poprawnej, trzymającej się schematu wypowiedzi pisemnej.

Cheaty w maturalnej rozgrywce

Tak, na egzaminie maturalnym 2019 najważniejsza jest wiedza i znajomość języka. Tak, dużym atutem jest znajomość schematów zadań. Bez solidnego przygotowania będzie Ci trudno. Nie zaszkodzi jednak odrobina sprytu, więc na koniec porcja tricków / cheatów, które pomogą Ci wygrać i zdać egzamin maturalny:

  • Naucz się na ‘blachę’ kilku efektowych wyrażeń i zwrotów, których użyjesz pisząc rozprawkę oraz które wpleciesz zgrabnie w swoją wypowiedź ustną.
  • Korzystaj z tego, co masz przed sobą – pisząc rozprawkę używaj wyrażeń czy słów także z tekstów zadań maturalnych. Może się okazać, że zdobędziesz w ten sposób kilka dodatkowych punktów za zasób słownictwa!
  • Zwracaj uwagę na wszelkie zwroty w poleceniach typu ‘który z wymienionych punktów nie jest…’ – są typową pułapką, na którą łapie się mnóstwo nieuważnych maturzystów.
  • Uważaj na ‘bardzo oczywiste’ odpowiedzi na poziomie rozszerzonym. Owszem, podobne wyrażenie mogło paść w nagraniu, ale np. ktoś użył go dodając przeczenie np. didn’t czy don’t.

Jeśli czujesz jednak, że przydałaby Ci się odrobina pomocy last minute, nie wahaj się – zawsze możesz uzupełnić wiedzę na szytych na miarę zajęciach z jednym z naszych lektorów na kursach indywidualnych. Powodzenia!