Kursy angielskiego przez internet – jeśli nie skype to co?

kurs angielskiego online Kursy angielskiego przez Internet stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.  Dlaczego? Cóż – mają mnóstwo zalet, których nie da się przecenić – dzięki nauce online  oszczędzasz Twój cenny czas, który w innym przypadku trzeba spędzić na dojazdach na  kurs stacjonarny . Pozwalają na kompletną niezależność – możesz uczyć się z dowolnego  miejsca i nie tracisz zajęć w czasie wyjazdów. Umożliwiają także naukę tym osobom, które  nie mogą tak zaplanować tygodnia, aby 2 razy w tygodniu być w szkole stacjonarnej o tej samej porze. Dodatkowo dają jeszcze jedną rewelacyjną możliwość brania udziału w kursie z grupą i lektorem bez wstawania ze swojego ulubionego fotela!

Świetnie, ale jak wybrać dobre kursy angielskiego przez internet spośród tylu ofert szkół online? Najważniejsze jest, abyś upewnił się, że to, za co płacisz to nie tylko dostęp do ćwiczeń online, które wykonujesz co prawda w zaciszu swojego domu i w swoim tempie, ale za to bez pomocy lektora, który może wyjaśnić trudniejsze kwestie i poprowadzić Cię przez gramatyczno-leksykalna dżunglę 😉  Język to w końcu narzędzie do komunikacji z innymi, więc warto uczyć się go w grupie lub przynajmniej z lektorem!

Najlepsze efekty daje nauka z dobrym, profesjonalnym lektorem (w grupie lub indywidualnie – co kto lubi) ale NIE przez skype, tylko w profesjonalnej wirtualnej sali. Dlaczego? Zobacz dlaczego lekcje przez skype nie zastąpią profesjonalnego kursu w dobrze wyposażonej sali wirtualnej:

– skype to komunikator – służy do rozmów z ciocią z Nowego Jorku albo koleżanką z Londynu 😉 Jak każde bezpłatne narzędzie ma średnią jakość – zdarza się, że połączenie się zrywa, a nasz rozmówca znika na kilka chwil. Jakość dźwięku zależy od wielu czynników – w przypadku nauki języka (wymowa, intonacja) ma to ogromne znaczenie – domyślanie się, co mówi lektor to średnia zabawa 😉

– skype nie oferuje nic poza tym, że rozmówcę widać i słychać. Nie można z resztą od niego wymagać więcej – to przecież tylko bezpłatny komunikator! Każdy przygotowany do wykonywania swojego zawodu lektor wie, że nie tylko na tym polega uczenie języka obcego. Ogromne znaczenie mają także różnego rodzaju materiały i pomoce naukowe (np. wszystkie materiały graficzne w przypadku wzrokowców lub materiały audio-video w przypadku słuchowców).

– sala wirtualna oferuje mnóstwo dodatkowych narzędzi. Tak jak w stacjonarnej, dobrze wyposażonej sali, można korzystać z razem z grupa i lektorem w czasie lekcji angielskiego z nagrań audio, video, podręczników, dodatkowych materiałów, tablicy, na której piszą zarówno lektorzy jak i kursanci). Trudno jest zwięźle, jasno i przede wszystkim skutecznie wytłumaczyć większość zagadnień gramatycznych bez korzystania z absolutnie żadnych narzędzi!

–  program (plan i konkretny kierunek, w którym zmierza nasz kurs językowy) nauczania lekcji przez skype praktycznie nie istnieje. Lekcje traktowane są jako oderwane od siebie elementy, nie zazębiają się, nie tworzą całości wspomagającej postępy kursanta. Bardzo często – jak wynika z obserwacji osób, które zniechęcone zrezygnowały z kursów przez skype – lektorzy improwizują i nie przygotowują się do zajęć z wyprzedzeniem. W rezultacie często całe zajęcia są ‘przegadane’, a kursant, zamiast uczyć się nowych ciekawych słów i wyrażeń, używa nadal tego samego zasobu słów, z którym przyszedł na zajęcia.

– ‘szkoły’ skype oferują dość tanie zajęcia z ‘lektorami’ z przypadku, którzy nie mają umiejętności przekładających się na realne postępy ich kursantów. Często zajęcia odbywają się za każdym razem z inną osobą, która nie zna naszych potrzeb językowych i nie wie nad czym chcielibyśmy pracować.
– w ‘szkole’ przez skype nie mamy żadnego wglądu w to, co działo się na kursie wcześniej (w przypadku platformy mamy stały dostęp do nagrań każdych naszych zajęć – można wracać do nich w dowolnej chwili, na przykład wtedy, kiedy opuściliśmy zajęcia grupowe  i nie chcemy tworzyć sobie niepotrzebnych zaległości.
– kontrola metodyka nad zajęciami przez skype praktycznie nie istnieje – nie może on skontrolować tego, czy lektor stosuje się do wytycznych opracowanych na podstawie analizy potrzeb konkretnej grupy czy indywidualnego kursanta. W przypadku zajęć na platformie metodyk ogląda nagrania zajęć, koryguje pracę lektora, czuwa nad tym, żeby kursant dostawał to, za co zapłacił –  najwyższej jakości kurs językowy.

Podsumowując, nauka języka obcego przez internet może mieć różne oblicza. Zanim zdecydujesz się na jakąś metodę warto upewnić się, że będzie ona spełniała Twoje oczekiwania, a efekty będą zadowalające.