5 największych błędów podczas nauki języków obcych

mistake Masz czasem wrażenie, że czas spędzony na nauce języka angielskiego nie  przynosi pożądanych efektów? Próbowałeś różnych metod i do tej pory nie jesteś  zadowolony z tego, co udało Ci się osiągnąć? Codziennie wertujesz swoje notatki,  starasz się zapamiętać jak najwięcej, ale nie czujesz, że robisz postępy? Ciągle  szukasz w internecie, wśród swoich znajomych i lektorów odpowiedzi na pytanie  ‘jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego’? Zakładając, że rzeczywiście  systematycznie poświęcasz czas i uwagę swojej edukacji językowej na kursie  językowym lub samodzielnie pracując, powinieneś już mówić płynnie i znać więcej słów. Co w takim razie jest nie tak? Przeczytaj nasz artykuł – jest spore prawdopodobieństwo, że robisz rzeczy, które skutecznie niweczą Twoje starania na drodze do płynności językowej.

1. Za bardzo koncentrujesz się na gramatyce

Jasne, gramatyka jest ważna. Słyszałeś to zapewne milion razy od swoich nauczycieli w szkole 😉 Reguły gramatyczne – nawet w przypadku prostszych języków – są dość liczne. Zapamiętanie ich jest czasochłonne i nie zawsze musi od razu przekładać się na umiejętności komunikacyjne. Ważne jest, abyś stale pracował nad gramatyką, ale tak samo, jeśli nie bardziej, istotne jest stosowanie poznanej wiedzy w praktyce. W tym momencie właśnie czas na dobrej jakości, skoncentrowany na komunikacji kurs językowy. Z profesjonalnym lektorem zdającym sobie sprawę, że język angielski (lub też każdy inny język obcy) to nie tylko lista nudnych regułek gramatycznych z pewnością zrobisz większe postępy niż wertując książki do gramatyki i wkuwając na pamięć zasady używania Present Perfect! Dodatkowo, koncentrując się prawie wyłącznie na gramatyce, dajesz się jej łatwo sterroryzować 😉 Zamiast odpowiedzieć po prostu – nawet jeśli jeszcze nie w 100% poprawnie – na zadane przez kogoś w języku angielskim pytanie, zastanawiasz się czy na pewno zastosujesz odpowiedni czas i użyjesz dobrej końcówki! A co z szykiem zdania?! Przymiotnik z ‘ed’ czy z ‘ing’?! Moment minął, a Ty uświadamiasz sobie, że rozmówca nadal patrzy na Ciebie pytająco podczas kiecy Ty wydusiłeś jedynie ‘Yyyyy…’. Co w takim razie zrobić ma kursant wrzucony w sam środek dżungli gramatycznych książek? Jak najszybciej znaleźć kurs językowy, który pozwoli na poukładanie najważniejszych zagadnień gramatycznych w sposób funkcjonalny i nauczy gotowych do użycia wyrażeń przydatnych w konkretnych sytuacjach. Tylko poprzez słuchanie/oglądanie scenek językowych i próby odtworzenia ich następnie z lektorem lub/i grupą możesz ułatwić sobie osiągnięcie poziomu, na którym w konkretnej sytuacji będziesz reagował bardziej automatycznie.  Nigdy nie zapominaj o najważniejszym – słownictwie i wyrażeniach, które liczą się w codziennej komunikacji bardziej niż wszystkie reguły.

2. Jesteś zmuszany do mówienia zanim jeszcze jesteś na to gotowy

Odpowiadając na zapotrzebowanie kreowane przez rynek, większość szkół językowych obiecuje, że u nich ‘mówisz od pierwszych zajęć’… Na pewno jest to atrakcyjne dla potencjalnych kursantów podejście marketingowe, ale czy aby na pewno jest to najbardziej skuteczne podejście? Większość lektorów, podążając za tym trendem, wręcz zmusza swoich kursantów do mówienia, kiedy nie są jeszcze na to gotowi. Podpisujemy się obiema rękami pod stwierdzeniem, że mówienie jest niezwykle ważne – jest w końcu celem, do którego dąży każdy, kto kiedykolwiek brał udział w kursie językowym lub uczył się języka obcego samodzielnie. Co jednak działa najlepiej jeśli jesteśmy dopiero na początku swojej drogi językowej? Ogromnie ważne jest słuchanie, słuchanie oraz słuchanie. W ten sposób uczymy się nowych słów, wyrażeń, powielamy wzorce wymowy, uczymy się intonacji i melodii języka. Jest to jeden z wielu etapów nauki języka angielskiego – i każdego innego języka obcego – którego nie da się po prostu zignorować i pominąć. Jaki jest skutek zmuszania początkujących kursantów do mówienia od absolutnie pierwszego kontaktu z lektorem na kursie językowym? Cóż, mówią oni bardzo powoli i z licznymi błędami często uniemożliwiającymi zrozumienie tego, co chcieli przekazać. Nic dziwnego – nie mają jeszcze ani odpowiednich zasobów (słownictwa) ani narzędzi (gramatyki), aby zacząć mówić. W żadnym wypadku nie zachęcamy do biernego słuchania lektora i czekania, aż język obcy magicznie wpłynie nam do głowy 😉 Warto jednak pamiętać, abyśmy zanim pobiegniemy maraton, porządnie nauczyli się chodzić!

3. Uczysz się tylko z podręczników

Angielski jest teraz dosłownie wszędzie – w telewizji, w serialach i filmach, w artykułach w internecie, na opakowaniach produktów, które codziennie kupujesz, w grach, w które grasz na konsoli, w instrukcji obsługi nowego telefonu… Niestety nadal większość kursantów uczy się z wyłącznie z podręczników. Rzeczywiście, z niektórymi, bardziej zaawansowanymi tekstami trudno jest sobie poradzić samodzielnie. Ale od czego jest kurs językowy i kreatywny lektor? Jeśli decydujesz się płacić szkole językowej za swoją edukację, upewnij się, że jej lektorzy są na tyle dobrze wyszkoleni, aby ich zajęcia nie opierały się wyłącznie na przewidywalnej i – co ty ukrywać – po jakimś czasie nudnej pracy z kolejnymi stronami z podręcznika. Na naprawdę dobrym kursie językowym znajdzie się miejsce na autentyczne materiały – fragmenty filmów, seriali, wywiadów, wiadomości, interesujących artykułów z anglojęzycznych portali. Co daje to kursantom? Przede wszystkim to, że język którego się uczą jest rzeczywiście autentyczny i aktualny. Zrozumie to każdy, kto po latach spędzonych w tradycyjnej szkole nad podręcznikiem przeżył szok w momencie próby zrozumienia języka na londyńskiej czy nowojorskiej ulicy. Zwyczajnie nie miał okazji nauczyć się idiomów, slangu, nieformalnych wyrażeń, którymi posługują się native speakers. Nie wspominając już o tym, o ile szybciej i bardziej niewyraźnie mówią w porównaniu z nagranymi w studio lektorami z nagrań z podręcznika! Natomiast, kiedy spotykają native speakerów okazuje się, ż nic nie rozumieją, ponieważ tamci używają wiele slangu i idiomów. Jeśli chcesz komunikować się z nimi nie możesz uczyć się tylko z podręczników. Musisz sięgnąć po realny język: książki, filmy czy mój ulubiony czaty i listy podczas gier online.

4. Masz podejście ‘wszystko albo nic’

Większość kursantów martwi się tym, że popełnia błędy. Niektórzy nawet do tego stopnia, że wolą się wcale nie odzywać w obcym języku jeśli nie zmusi ich do tego sytuacja lub lektor na zajęciach 😉 Tak, przyznajemy – najlepiej byłoby mówić płynnie i bezbłędnie. Problem w tym, że nie jest to tak od razu możliwe. I to w żadnym języku! Cały świat mówi w języku angielskim i 90% użytkowników tego języka stale popełnia błędy. Czas na analizowanie błędów i opracowywanie strategii na ich unikanie jest podczas Twoich lekcji. Tu pracujesz nad poprawnością językową i to – jeśli pracujesz z profesjonalnym, wykształconym lektorem, który wie jak wyjaśnić dlaczego popełniasz błąd, w zupełności Ci wystarczy – z czasem sam się przekonasz, że błędów jest coraz mniej! Najczęściej jednak – w czasie konwersacji czy też codziennych spotkań prywatnych lub biznesowych – więcej zyskasz koncentrując się na tym, aby jak najlepiej przekazać to, co ciekawego masz do powiedzenia! W języku chodzi przecież o komunikację i dzielenie się z innymi tym, co na dany temat myślisz. Twoich drobnych potknięć gramatycznych nawet nikt nie zauważy!

5. Nie bierzesz odpowiedzialności za swoje postępy

Zastanawiasz się ile czasu poświęcasz na swoją własną pracę z językiem angielskim lub też z każdym innym językiem, którego się aktualnie uczysz? Większość osób uważa, że szkoła i lektor są odpowiedzialni za rezultaty ich kursu językowego. Jak jest w rzeczywistości? To prawda, że szkoła odpowiada za metodę, którą uczy i za jej skuteczność. Szkoła w 100% odpowiada też za to, czy lektor, który prowadzi Twój kurs językowy jest osobą w tym kierunku wykształconą i  jakie ma do swojej pracy podejście. I tu kończy się odpowiedzialność szkoły, a zaczyna się – na szczęście – Twoja. Dlaczego na szczęście? Jest tyle rzeczy, dzięki którym możesz mieć codziennie wpływ na tempo swoich postępów! Ty codziennie decydujesz czy i jak powtórzysz wprowadzone przez lektora słówka, czy zamiast bez celu surfować po sieci przeczytasz krótki artykuł w języku obcym, czy grając na konsoli włączysz dźwięk polski czy oryginalny, czy w ustawieniach telefonu ustawisz ‘English’ czy ‘polski’. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Najważniejsze jest jednak pozytywne i optymistyczne nastawienie i codzienne szukanie okazji do nauki!

Udało Ci się zidentyfikować swoje błędy wśród najważniejszych 5? Już dziś sprawdź co się stanie, jeśli zmienisz swoje edukacyjne nawyki! Jeśli ich nie popełniasz – tak trzymaj! Wszystkim uczącym się języków obcych – tych robiących powyższe błędy i tym, którzy już nauczyli się ich unikać – życzymy sukcesów i wielu języków na koncie! 🙂