Nauka angielskiego: popełniać błędy czy mówić płynnie – co jest ważniejsze?

poprawność czy płynnośćWszyscy powtarzają Ci to od momentu, kiedy zaczęła się Twoja nauka  angielskiego – najważniejsze to mówić, mówić i mówić! I tak oczywiście jest – przecież wszyscy chodzimy na kursy języka angielskiego i innych języków obcych po to, aby nauczyć się swobodnie komunikować w każdej sytuacji. Płynność mówienia jest niezwykle ważna – jest wymarzonym celem dla większości osób uczących się języka. Po co w takim razie lektor na kursie angielskiego poprawia wciąż błędy swoich kursantów? Czy to w ogóle ważne jakiego czasu użyjesz albo jakie słowo zdecydujesz się wybrać?

Zarówno w codziennej komunikacji jak i podczas biznesowych spotkań to  jak poprawnie mówimy w języku angielskim ma wpływ na jakość komunikacji oraz wrażenie jakie  wywieramy na innych. Możemy mieć ciekawe poglądy lub pomysły na rozwiązanie jakiegoś  problemu w pracy, ale jeśli jednak nie potrafimy ich sformułować w sposób zrozumiały dla innych,  trudno jest opowiedzieć o nich np. na spotkaniu z obcojęzycznym szefem. Zarówno zasób słownictwa i struktur gramatycznych, którymi się posługujemy jaki i sposób w jaki ich używamy (poprawny lub nie) w komunikacji z innymi może zaważyć o naszym sukcesie. Co więc jest ważniejsze – poprawność czy płynność wypowiedzi?

Na to pytanie częściowo musisz odpowiedzieć sobie sam. Kursantów – oprócz tych idealnych, którzy nie mają nigdy żadnych kłopotów z uczeniem się języka 😉 – można podzielić na 2 grupy:

– takich, którzy biernie znają sporo słownictwa, potrafią poprawnie rozwiązywać testy gramatyczne – nauka angielskiego w szkole, to dla nich przyjemność. Mają oni natomiast ogromne opory przed mówieniem (do tej grupy należy wielu Polaków – wynika to między innymi z podejścia do nauczania języka angielskiego w szkole, gdzie wykształcili oni nieprawidłowe nawyki nauki)

– takich, którzy mimo braku znajomości – często podstawowej – gramatyki i leksyki mówią chętnie i dużo, ale niestety mało poprawnie i przez to mało zrozumiale dla odbiorców (każdy, kto podróżuje zgodzi się, że w tej grupie należałoby umieścić sporą część mieszkańców krajów zachodniej  Europy). Nauka angielskiego dla tych osób to głównie słuchanie i czytanie tego, co dzieje się wokół nich, a następnie sprawdzanie ‘jak to działa’ na żywo.

Obie grupy muszą zmierzyć się w czasie rozmowy w języku angielskim z różnymi problemami – pierwsza głównie ze stresem i swoim własnym przekonaniem, że nie potrafią się komunikować, a druga z problemami komunikacyjnymi, nieporozumieniami, często potrzebą wyjaśniania jednej rzeczy kilka razy.

Jak w takim razie sprawić, żeby wszystkim udało się komunikować swobodnie i skutecznie?

Jeśli znajdujesz się w pierwszej grupie i w sytuacjach, kiedy mógłbyś mówić, głownie milczysz, ale napisać to samo mógłbyś bez większych problemów:

– pamiętaj, że wszyscy, absolutnie wszyscy popełniają błędy. Rodowici Anglicy także nie mówią w 100% poprawnie! Spokojnie! Umiesz więcej niż Ci się wydaje. Weź głęboki oddech i… powiedz pierwsze zdanie. Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Następnym razem powiesz 2 lub 3, a dalej będzie już tylko łatwiej 🙂

– staraj się nie myśleć po polsku – oszczędzisz sobie czas, który musisz przeznaczyć na przetłumaczenie zdania w głowie na angielski. Przestań korzystać ze słownika polsko-angielskiego! Zacznij czytać definicje nowych słów zamiast tłumaczeń – szybko zobaczysz różnicę.

– otaczaj się językiem – najlepiej mówionym w naturalnym tempie. Słuchaj, oglądaj zawsze kiedy tylko masz do tego okazję. Pamiętaj, że to ile słuchasz ma ogromny wpływ na to, jak płynne są Twoje wypowiedzi.

Jeśli w każdej dyskusji np. na konwersacjach, zajęciach, spotkaniach chętnie zabierasz głos, ale często widzisz zdziwienie i brak zrozumienia na twarzach rozmówców:

– używaj prostych sformułowań – nie używaj zaawansowanych struktur gramatycznych jeśli nie jesteś na to gotowy. Przećwicz je z lektorem na kursie językowym, wprowadzisz je do swojej komunikacji za jakiś czas.

– mów wolniej – to nie wyścig! Daj sobie chwilę na poukładanie tego, co chcesz powiedzieć. Zależy Ci przecież na tym, żeby być w 100% zrozumianym przez swojego rozmówcę.

– sprawdzaj znaczenie słów zawsze kiedy jest to możliwe – oczywiście nie sugerujemy robienia przerwy w ciekawej na sprawdzenie idiomu w słowniku 😉 Ale zawsze, kiedy jest to możliwe – na przykład kiedy piszesz – staraj się dowiedzieć jaka jest poprawna wersja słowa, którego chcesz użyć. Jeśli czytasz zwracaj też uwagę na to, jak zbudowane są zdania w języku angielskim – łatwiej będzie Ci się ‘przestawić’ na poprawny szyk zdania i stać się lepiej zrozumiałym dla innych.